5 zasad udanego i unikalnego wnętrza

Po raz pierwszy wprowadziłem się do nieumeblowanego mieszkania w 2020 roku. W moich poprzednich mieszkaniach, wnętrza już były urządzone przez właścicieli z bardziej lub mniej wysublimowanym gustem.

 Nagle okazało się, że muszę umeblować moje nowe mieszkanie od zera. Jak się do tego zabrać? Ze względu na obowiązki uczelniane, nie mogłem tak wiele czasu poświęcić na aranżacje mojego mieszkania. Problem stanowiły również finanse. Mój budżet był ograniczony. Jednak miałem w sobie dużo zapału i chęci więc zabrałem się do dzieła! Niestety zdałem sobie sprawę, że nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić. Wiedziałem, że nie chcę wnętrza w stylu „ikeowskim”, ale chciałem, aby odzwierciedlało ono moją osobowość. Po przeczytaniu ogromnej ilości  magazynów, obejrzeniu licznych filmów oraz odbyciu wielu dyskusji udało mi się odkryć pięć zasad, którymi kierowałem  się przy projektowaniu moich wnętrz.

1. Zaufaj własnej intuicji i nie kieruj się chęcią zadowolenia innych.

Kiedy urządzamy nasze wnętrza, często mamy ochotę kopiować trendy widziane w mediach społecznościowych lub w katalogach. Myślimy, że jeśli będziemy za nimi podążać, nie popełnimy żadnych stylowych faux pas. Z punktu widzenia czysto estetycznego to prawda, ponieważ często zostały one opracowane przez profesjonalistów. Ostatecznie nasze wnętrze podoba się innym, ale nie pasuje do nas. Jeśli chodzi o dekorowanie, nie ma czegoś takiego jak “święte reguły”. Christian Lacroix, sławny francuski projektant, jest tego dobrym przykładem. Zaprojektował tkaniny łączące barwy, które zgodnie z zasadami kolorystycznymi w ogóle do siebie nie pasowały, a mimo to efekt był harmonijny. Jeśli coś ma sens dla Ciebie, to będzie miało sens również dla innych.

2. Zaakceptuj pustą przestrzeń

Model społeczeństwa konsumpcyjnego zachęca nas do szybkiego podejmowania decyzji i kupowania bez zastanowienia. Mój ojciec opowiadał mi, że przez rok przechodził obok witryny sklepu i patrzył na sweter, który naprawdę mu się podobał, aż w końcu zdecydował się go kupić. Po roku! Było to dla niego normalne, podczas gdy dla nas takie zachowanie jest raczej wyjątkowe, a czasem nawet niemożliwe ze względu na zmiany w modzie i kolekcjach. Przemyślane zakupy pozwolą Ci nie popełnić wielu błędów. Zaakceptuj fakt posiadania niekompletnego wnętrza! Kiedy wprowadziłem się do mieszkania w Katowicach wiedziałem, że chcę mieć wazon na szafce na buty. Pierwszą myślą było kupić go od razu, ale zmusiłem się, żeby poczekać. Zrobiłem listę kryteriów, które musiał spełniać wazon m.in: musiał być dosyć wysoki, by nie wyglądał śmiesznie, mieć szeroki otwór, by pomieścił bukiet oraz był w intensywnym kolorze. To jest ten, na który się zdecydowałem:

3. Kupuj z drugiej ręki

Mógłbym długo pisać na ten temat, ale podsumowując, widzę trzy argumenty przemawiające za kupowaniem rzeczy używanych: ekologia/etyka, oryginalność przedmiotów i spora oszczędność. Po pierwsze, kupowanie nowych przedmiotów jest dużym źródłem szkód środowiskowych i społecznych. Zużycie surowców i energii jest wysokie a produkty są często wytwarzane w Azji, w krajach o niskim poziomie ochrony pracowników. Tak więc kupując używane rzeczy, nie wpływamy negatywnie na środowisko i na społeczeństwo. Po drugie, w czasach produkcji masowej, kupowanie z drugiej ręki pozwala stworzyć swoje unikalne wnętrze. Po trzecie taka forma zakupów często pozwala zaoszczędzić pieniądze, ponieważ przedmiot jest tańszy. Na przykład ten marmurowy zegar kupiłem za 50 euro na pchlim targu we Francji. Wyprodukowanie zegara z mosiądzu i marmuru kosztowałoby dziś kilka tysięcy euro. Wydasz mniej lub tyle samo, ale za lepszą jakość.

4. Traktuj mieszkanie, w którym mieszkasz tymczasowo jak własne.

Często popełniamy błąd polegający na tym, że nie przywiązujemy dużej wagi do wnętrza, w którym nie zamierzamy zostać dłużej (również zaliczałem się do tego grona). Mimo wszystko warto zająć się tym tematem. Poczujesz się lepiej w takim wnętrzu i dowiesz się więcej, o tym jak udekorować mieszkanie. Nie radziłbym inwestować np. w kredens, ale myślę, że zakup oświetlenia to dobry początek. Wszędzie znajdziesz lampy stołowe w każdej cenie i stylu. Taki przedmiot zapewnia światło boczne, a dzięki temu wnętrze zyskuje cieplejszy charakter.

5. Posiadaj coś zrobionego ręcznie

Kiedy przyjechałem do Katowic, jedną z rzeczy, które przywiozłem z Francji, był biały wazon. Bardzo chciałem mieć w nim piękny bukiet suszonych kwiatów. Znalazłem kwiaciarnię „W Korcu Maku”, która takie rzeczy sprzedaje. Florystka Magda zrobiła piękny bukiet, który ozdobił moje mieszkanie (nie mówię tego, bo mnie o to prosiła,  ale naprawdę tak jest zobaczcie zdjęcie poniżej). Potem odkryłem, że oferuje także warsztaty i pokazuje jak tworzyć własne bukiety. Wtedy zdecydowałem, że chcę upiększać moje mieszkanie rzeczami, które sam zrobię. Po co kupować świecznik, jeśli można zrobić idealny samemu? Po co kupować obraz, jeśli można spróbować namalować go samodzielnie?

Spróbuj, a zobaczysz, że będziesz mieć unikalne wnętrze, z którego będziesz dumny.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Michael Wollersheim

lleaf

Polecane wpisy

florystyczna droga - blog

Florystyczna droga

Moje zamiłowanie do biżuterii florystycznej bierze się z faktu, iż jubilerstwo było niegdyś jednym z moich planów na przyszłość. Sam pomysł na dalsze poszukiwania i kierunek florystyczny nie był dla mnie oczywisty.

Rosliny we wnetrzach - blog

Rośliny we wnętrzach

Nim zdecydujesz się na uprawę roślin doniczkowych w domu, zaczerpnij wiedzy na temat pielęgnacji wybranych gatunków.