Rośliny we wnętrzach

Zanim zdecydujesz się na uprawę roślin doniczkowych w domu, zaczerpnij wiedzy na temat pielęgnacji wybranych gatunków.

 Szczególnie dotyczy to podlewania. Zarówno przelanie, jaki i przesuszenie może niekorzystnie wpłynąć na kondycje i wygląd roślin. Ważne są też nasłonecznienie, odżywianie, wilgotność powietrza a niekiedy nawet sąsiedztwo innych gatunków.

Warto najpierw  zdobyć wiedzę na temat określonej rośliny i tym samym upewnić się czy zapewnimy jej dogodne warunki. Do zakupu roślin warto podejść  w przemyślany sposób.

Poniżej kilka wskazówek dotyczących rozmieszczenia roślin w domu.

KUCHNIA

W tej przestrzeni świetnie sprawdzą się drobne w pokroju gatunki, które nie zajmują dużo miejsca np.: kalanchoe, rybsalisy, papryczki ozdobne, sępolie, skrętniki.

Dzięki mnogości pokroju, barw i kształtów mamy duży wybór, co pozwoli dopełnić wystrój i dodać mu nastroju/energii.

SALON

Pomieszczenie, z uwagi na większą przestrzeń, daje więcej możliwości stylizacji wnętrza. W tym miejscu można pokusić się o rośliny większe np. monstery, fikusy, noliny. Bardzo dobrze sprawdzi się również zestawienie dużych roślin z małymi. Palma areka, figowiec sprężysty  czy bananowiec  z aloesem, pileą.

PRZEDPOKÓJ

W zależności od ilości światła. Tutaj do ciemniejszych pomieszczeń idealnie sprawdzą się zamiokulkasy i sansevierie, a także odporne zielistki.

Rośliny we wnętrzach

ŁAZIENKA

W zależności od światła naturalnego oraz ze względu na miejsce z dużą ilością pary wodnej proponowałabym np. Platycerium (łosie rogi).

SYPIALNIA

Ważna informacja! Rośliny doniczkowe mają swój udział w efektywnym zasypianiu.

Ciekawostką jest, że niektóre rośliny posiadają szczególne zdolności do tzw. odwróconego procesu fotosyntezy np. storczyki, zamiokulkasy, sansevierie, aloesy, scindapsusy, zielistki. Polega on na tym , że szczególnie w nocy dostarczają więcej tlenu niż w dzień, w przeciwieństwie od standardowych roślin. Dlatego są wręcz idealne do sypialni. Pomagają w zasypianiu, nawilżają powietrze i oczyszczają je. Ponad to oczyszczają powietrze z toksyn min. benzenu, formaldehydu, dodają zieleni, sprzyjają relaksacji.

Natomiast wszystkie pozostałe rośliny są równie dobre i na pewno nie zaszkodzą, wręcz przeciwnie przyczynią się do utworzenia komfortowego miejsca odpoczynku. Lista jest długa.

 

Warto zatem zastanowić się nad zakupem:

-skrzydłokwiatu

-aloesu  drzewiastego,  aloe vera , himilis (wersja mini)czy slow flake,

-scindapsusa,

-zielistki,

-storczyka,

-syngonium,

-monstery

-bluszcza pospolitego

-kencji (Howea forsteriana)

-chamedory wytwornej

-sansevierii np. Futura Superba, Zeylanica, Cylindryca

-zamiokulkasa,

-paproci (rośliny bezpiecznej do pokoju dzieci)

Obcowanie z naturą jest niczym innym jak naturalnym antydepresantem.

Warto poświęcić kilkanaście minut na pielęgnację roślin.  Oczyszczenie liści delikatną ściereczką z kurzu i sprawdzenie liści pod kątem ewentualnych szkodników wykonywane systematycznie, nie zabiera dużo czasu,  natomiast stanowi troskę o roślinę. Ułatwia roślinom funkcjonowanie a tym samym poprawia dobroczynne właściwości zielonych przyjaciół.

  Mało tego czas spędzony w ten sposób,może przyczynić się do relaksacji płynącej z kontaktem z naturą. Już samo głaskanie, pocieranie liści i obserwacja wpływa kojąco na zmysły.  Warto się o tym przekonać.

Na co dzień jesteśmy otaczani ogromną ilością bodźców, obrazów, kolorów czy szkodliwym światłem niebieskim – komputerów, telewizorów, telefonów.

Ponadto kolor zielony we wnętrzach działa relaksująco, wycisza, uspokaja ale przede wszystkim BALANSUJE. Kolor zielony w naturze również ma ogromne ilości odcieni od malachitów, szmaragdów, chryzoprazów, czy to nawiązujących bardziej  do seledynów, groszków itd. itd. Można wybierać bez końca, zestawiając wielkości i kształty roślin, które zarówno solo jak i w grupach wyglądają bajecznie. Może możliwości, zachęcam do eksperymentowania.

Niewątpliwie otaczanie się roślinami podnosi wartość estetyczną wnętrz. Tworzy przytulną, przyjazną atmosferę, poprzez  niepowtarzalną żywą dekorację.

Warto uświadomić sobie, jak dobroczynny wpływ na organizm ludzki mają rośliny. Cieszmy się nimi, mało tego edukujmy na ich temat oraz szerzmy tą świadomość pośród bliskich.

 

Zródła:

Dziękirośliny.pl

Hubert Lamański-art. Szkolenia

Agnieszka Cegielska  kanał Youtube

lleaf

Polecane wpisy

florystyczna droga - blog

Florystyczna droga

Moje zamiłowanie do biżuterii florystycznej bierze się z faktu, iż jubilerstwo było niegdyś jednym z moich planów na przyszłość. Sam pomysł na dalsze poszukiwania i kierunek florystyczny nie był dla mnie oczywisty.

Warsztaty las w słoju katowice

Lasy w słoju – zalety

Wsłuchaj się w szelest liści i śpiew ptaków, zagub się w zapachu świeżego mchu. Oto las w słoju – miniatura natury. Wystarczy tylko odkręcić wieczko, by otworzyć bramę do mikroskopijnego świata leśnej harmonii.