Lasy w słoju – zalety

Wsłuchaj się w szelest liści i śpiew ptaków, zagub się w zapachu świeżego mchu. Oto las w słoju – miniatura natury.  Wystarczy tylko odkręcić wieczko, by otworzyć bramę do mikroskopijnego świata leśnej harmonii 🙂

Lasy w słoju to coś w rodzaju miniatur naturalnych ekosystemów, zawartych w szklanych naczyniach.

 Składają się z różnorodnych gatunków roślin, mchu, warstw ziemi. Można zaklasyfikować je do tzw. lasów tropikalnych – szczelnie zamkniętych korkiem  i otwartych bez wieczka, np. w formie pustynnych aranżacji. W obu wariantach rośliny dobiera się pod względem wymagań, osiągając zupełnie odmienne efekty, za sprawą naturalnych warunków klimatycznych określonej grupy roślin.

Atrakcyjny element dekoracyjny – wzbogaca i ożywia otoczenie.

Przyroda działa uspokajająco i może skutecznie pomóc się zrelaksować. Przyczynić się do poprawy nastroju, choćby na chwilę oderwać wzrok od komputera, telefonu.

Zajmuje niewiele miejsca.

Z powodzeniem można umieścić naczynie na stoliku, biurku, półce czy nawet parapecie – (dobierając las w słoju tak, aby zapewnić roślinom optymalne warunki pielęgnacji).

Do każdego wykonanego przeze mnie lasu dołączam notatkę,  tak aby nie było żadnych wątpliwości na co zwrócić uwagę, aby pielęgnacja przyniosła najlepsze efekty i mini ekosystem cieszył na długie lata.

lasy w słoju katowice

Może stanowić edukacyjne narzędzie, które pomoże zwiększyć świadomość ekologiczną, zwłaszcza najmłodszych.

Zbliżenie do natury, także pielęgnacja lasu, przypomina i stanowi czynnik, który może uwrażliwiać, przyczyniając się do troski o naturę.  Obserwując mikro środowisko w szkle, łatwiej jest zrozumieć, jak zrównoważone ekosystemy funkcjonują, jak ważne są relacje między różnymi organizmami i jakie konsekwencje może przynieść ich zakłócenie.

Lasy w słoju stanowią wyjątkową alternatywę dla tradycyjnych prezentów.

Dzięki nim można podarować bliskiej osobie dar natury w formie, która przetrwa wiele lat. Będzie wyjątkową pamiątką za sprawą personalizacji, np. wyjątkowej dedykacji na kamieniu. Naturalnie zaaranżowany las to prawdziwa uczta dla oczu 🙂

lasy w słoju katowice

Łatwość w utrzymaniu oraz w samodzielnym wykonaniu.

Szczelnie zamknięty ekosystem poradzi sobie sam, bez większej ingerencji człowieka. Zamknięte w szkle rośliny przeprowadzają fotosyntezę. Woda krąży w zamkniętym obiegu, paruje i skrapla się. Wytworzony przez rośliny tlen zużywają bakterie, które następnie wytwarzają dwutlenek węgla. Zadaniem bakterii jest także rozkładanie martwych elementów roślin, które przekształcają w składniki odżywcze.

Ważne jest aby wiedzieć, że na samym początku nasadzenie wymaga okresu przystosowania się do nowych warunków, dopiero po pewnym czasie możemy mówić o samowystarczalności.

Lasy w słoju, są dostępne stacjonarnie w mojej kwiaciarni przy ul. Józefowskiej 42 w Katowicach. Możemy też je wykonać wspólnie na warsztatach.

Zapraszam 🙂

lleaf

Polecane wpisy

florystyczna droga - blog

Florystyczna droga

Moje zamiłowanie do biżuterii florystycznej bierze się z faktu, iż jubilerstwo było niegdyś jednym z moich planów na przyszłość. Sam pomysł na dalsze poszukiwania i kierunek florystyczny nie był dla mnie oczywisty.

Rosliny we wnetrzach - blog

Rośliny we wnętrzach

Nim zdecydujesz się na uprawę roślin doniczkowych w domu, zaczerpnij wiedzy na temat pielęgnacji wybranych gatunków.